Naszą pasją jest przestrzeń

        STMA jest stowarzyszeniem zwykłym, którego celem jest popularyzacja astronomii- nie tylko jako nauki ścisłej (pewnym sensie przyrodniczej), ale także astronomii jako hobby oraz jako sposób na spędzanie wolnego czasu. W naszym stowarzyszeniu działają ludzie, którzy się znają i wspólnie połykali astrobakcyla.

 

 

Dlaczego akurat astronomia i dlaczego w tym roku?

        Astronomia pozwala zobaczyć i zrozumieć to czego na co dzień nie sposób sobie wyobrazić. Rok 2009 jest przez ONZ ustanowiony Międzynarodowym Rokiem Astronomii, gdyż właśnie w tym roku przypada 400. rocznica pierwszego wykorzystania lunety przez Galileusza. Tą właśnie lunetą Galileo odkrył Księżyce Jowisza co zmieniło postrzeganie przez ludzi miejsca Ziemi we wszechświecie. Dało to też dowód na to, że Kopernik miał rację.

        Dysponujemy sprzętem, który spokojnie można nazwać zaawansowanym amatorskim. Korzystając z nich można ujrzeć naprawdę zapierające dech w piersiach widoki. Przykład? Na Księżycu widzimy ciemniejsze punkty. Są to kratery. Przez teleskop możemy ujrzeć każdy szczegół łącznie ze smugami jakie zostały po uderzeniu jakiegoś ciała niebieskiego o powierzchnię Księżyca. Pierścienie Saturna? Proszę bardzo. Widoki nie odbiegają od tych, które widać w publikacjach popularnonaukowych. Właśnie Saturn będzie w centrum naszego zainteresowania w czasie pokazu.

        Jedynym problemem w obserwacjach jest zachmurzenie. Jest to jedyna przeszkoda w powodzeniu tego przedsięwzięcia. Na to jednak astronomowie nie mają wpływu.

        Myślę, że przybliżyłem w dość prosty sposób ideę jaka nam przyświeca jako stowarzyszeniu. Nasz cel jest prosty. Chcielibyśmy, żeby uczestnik pokazu jaki mamy zamiar przeprowadzić, w drodze do domu spojrzał w niebo i dostrzegł tam coś, czego nie dostrzegał wcześniej- piękno wszechświata.

      STMA powstało 11 maja 2009 roku w Siedlcach jako stowarzyrzenie zwykłe na mocy pisma założycielskiego czterech jego członków. Otrzymało rejestrację dnia 18 maja 2009r.

Działalność STMA jest określona przez wewnętrzny Regulamin można pobrać tutaj:Logo Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

Michał Osiński, Przedstawiciel STMA