Ja odkrywcą ?!
Każdy człowiek, który posiada jakieś pasje pragnie je rozwijać. Swój wolny czas poświęcamy na uprawianie naszego ulubionego sportu, czytanie książek, wędkowanie, jazdę na rowerze czy też obserwacje nieba. Gdy nasza wiedza, czy też umiejętności są już naprawdę zaawansowane pragniemy czegoś więcej. Nie chcemy już tylko korzystać z informacji zawartych przez innych ludzi, ale również mieć swój wkład w daną dziedzinę. I tak właśnie ktoś, kto uwielbia czytać książki spróbuje stworzyć coś swojego, sportowiec wystartuje w olimpiadzie, a miłośnik astronomii nie będzie już tylko spoglądał w znane każdemu obiekty, ale spróbuje odkryć własne.
Odkrycia technologiczne XXI wieku powodują, że każda dziedzina nauki rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Wysyłamy w kosmos sondy, teleskopy i inne przyrządy pomagające badać wszechświat. Wydawać by się mogło, że dla zwykłego miłośnika astronomii wkład w rozwój tej dziedziny jest niemożliwy. I to jest błędne przekonanie! Rozwijać tę dziedzinę możemy na różne sposoby. Obserwując meteory – dostarczamy informacji o ich aktualnej aktywności, a biorąc udział w projekcie „Planet Hunters” możemy nawet odkrywać planety!
Czym jest projekt Planet Hunters?
Otóż wszystko zaczęło się od sondy Kepler, która poszukuje nowych planet poprzez rejestrację zmian blasku gwiazd. W przypadku, w którym zarejestrowana zostanie krótkotrwała zmiana jasności jest szansa, że wywołana została na wskutek tranzytu egzoplanety. Sonda zebrała bardzo dużą ilość danych, których analiza może potrwać latami, a samo poszukiwanie zmian jasności jest trudne dla przeoczenia dla pojedynczej osoby, dlatego Yale University oraz Zooniverse stworzył projekt Planet Hunters, który wykorzystuje dane z misji Kepler udostępnionych przez NASA.
Jak odkryć planetę?
Zabawa jest prosta! Na stronie odkrywcyplanet.pl zakładamy konto i dostajemy wykresy blasku poszczególnych gwiazd. Naszym zadaniem jest zaznaczenie krótkotrwałych zmian jasności, które zaobserwujemy na wykresie. Dokładna instrukcja na temat klasyfikacji gwiazd i przykład tranzytów również zaprezentowane są na wyżej podanej stronie. Nasz wynik zostanie wysłany do dalszej analizy.
Praca ta wymaga od nas troszeczkę wolnego czasu no i oczywiście co w astronomii najważniejsze CIERPLIWOŚCI!
Chcesz odkryć swoją planetę? Powodzenia!