Naszą pasją jest przestrzeń

Nasza „Pani Profesor”. Jest autorką bloga poświęconemu obserwacjom astronomicznym. Ma za sobą niezliczone godziny spędzone na obserwacjach nieba. Obserwuje gwiazdy aż do piania kogutów.

Milada ma swoje ulubione gwiazdy, obiekty. Ulubionymi gwiazdami są Syriusz i Kapella o wschodzie oraz Nunki, Antares i Wega. Obiekty ulubione to gromada otwarta Dzika Kaczka (M11), Milada mówi, że to brylanty rozsypane na niebie,
Wśród gromad kulistych lubi patrzeć na M13 mimo ,że już się napatrzyła, a piękną, gęstą jest gr. kul.  np. M15, M10 czy M12. Milada jest poszukiwaczem galaktyk, wszystkie galaktyki w zasięgu swojego teleskopu w Pannie zostały kilka razy widziane, oczywiście galaktyka M31 z M32 i M110 to podstawa zobaczenia za każdym wystawieniem teleskopu – mówi Milada

Inne galaktyki też nie są problemem dociekliwej Milady.
Do łez z wzruszenia doprowadził widok mgławicy Veil. „Nie widziałam nic piękniejszego na niebie” powiedziała, choć M42 też cudo przecież.

Milada widziała ok.8 bardzo jasnych bolidów i niezliczone ilości innych meteorów. Między innymi M. widziała słynnego bolida „Myszyniec” i tak o tym opowiadała: Tylko ja i kopuła gwiazd nade mną, cisza, siedzę w leżaku (nawet w zimę lubi siedzieć w leżaku i patrzeć w niebo), a tu leci na mnie jasny olbrzym, przeraziłam się, w pierwszej chwili nie wiedziałam co się dzieje po chwili zorientowałam się, że to bolid.

Milada, gdy są roje meteorów oczywiście nie zapomni wypatrywać i liczyć… i tak najwięcej naliczyła Geminidów, przez 3 godziny naliczyła 207 meteorów!!!.

Milada od kilku lat interesuje się asteryzmami.

Mówi, że najbardziej przeszkadza Księżyc w obserwacjach, którego ma czasem naprawdę dość.

W miarę swoich możliwości robi zdjęcia obiektów astronomicznych, jak Księżyc, planety czy gwiazdozbiory.

Milada oprócz astronomii chętnie fotografuje przyrodę, zwierzęta i ciekawe chmury, których ma około 4 tysiące zdjęć

Milada mówi, że życie na emeryturze nie jest nudne i obiecała pisać następne artykuły.

Milada mówi także, że się bardzo dobrze czuje w towarzystwie bardzo młodych swoich astronomicznych przyjaciół…

Milada Blog: http://www.stma.pl/milada-blog/