„II Siedleckie Spotkanie Astronomiczne” odbyło się 19.10.2013 w ramach „XV Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach„.
Miejscem spotkania był Wydział Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Kilka słów wstępu wygłosił sprawca całego zamieszania – mgr inż. Sławomir Miernicki. Przedstawił członków, padło kilka słów o STMA i przeszliśmy do prezentacji.
Jako pierwszy wystąpił mgr Piotr Wychudzki – pracownik Planetarium w Olsztynie. Opowiedział troszeczkę o tym czym się zajmuje, oraz zaprezentował serię ciekawych obserwacji (zdjęć) m.in. Słońca i Księżyca. Myślę, że każdy uczestnik zdał sobie sprawę z tego jak ważna jest stała obserwacja i analiza, nawet tak bardzo znanych obiektów jak nasz naturalny satelita, czy gwiazda wokół której krąży nasza planeta.
Kolejnym występem była prezentacja mgr Magdy Pilskiej-Piotrowskiej, która przyjechała do nas z Fromborka. Opowiedziała nam o Parku Astronomicznym znajdującym się właśnie we Fromborku, rozświetliła troszeczkę historię jego powstawania oraz zaprezentowała przeróżne przyrządy astronomiczne, których używali astronomowie setki lat temu!
Następnie przyszedł czas na p. Miladę Muszyńską – naszą najwspanialszą obserwatorkę nocnego nieba, oraz członkinię STMA. Usłyszeliśmy trochę informacji o asteryzmach, które nasza prelegentka bardzo lubi obserwować, a nawet szuka swoich własnych na niebie!
Po pani Miladzie przyszedł czas na mnie. Czego można się było po mnie spodziewać? No oczywiście czegoś o meteorach! Opowiedziałem trochę o zdarzeniach jakie miały miejsce 15 lutego tego roku w Czelabińsku, obejrzeliśmy kilka niezwykłych filmów, a wszyscy którzy wytrwali do końca mojego wykładu mogli dotknąć prawdziwego meteorytu przywiezionego prosto w Czelabińska. Tutaj chciałbym bardzo podziękować Pawłowi Zarębie z PKiM, który zgodził się pożyczyć mi fragment tego pięknego kosmicznego kamienia.
Kolejnym prelegentem był nasz pierwszy siedlecki astronom – Piotr Wielgórski, który opowiedział o mierzeniu odległości w kosmosie oraz o projekcie astronomicznym, w którym bierze udział.
Na zakończenie mogliśmy posłuchać czegoś, co troszeczkę odbiegało od tematu Astronomii, ale również dotyczyło nieba. Swoją obecnością zaszczycili nas członkowie „Skywarn Polska” znani również jako „Polscy Łowcy Burz” w składzie Artur Michalak oraz Artur Surowiecki. Opowiedzieli o tym czym się zajmują, oraz zaprezentowali nietypowe zjawiska burzowe jakie miały miejsce nad Polską w ostatnich latach.
Ok. godziny 20 ruszyliśmy na dach UPH, aby troszeczkę po obserwować. Niestety pogoda nas nie rozpieszczała. Chłodne powietrze, wzrastające zachmurzenie nieba oraz świecący jasno Księżyc spowodował, że po 30-40 min zmuszeni byliśmy zakończyć obserwacje. Uczestnicy się rozeszli, a członkowie oraz goście z Fromborka udali się do Helenowa, gdzie rodzice Pawła Woźniaka przygotowali pyszny poczęstunek. Krótkie podsumowania minionego dnia, obejrzenie zdjęć z imprezy i poczuliśmy zmęczenie… „Dzień Astronomii” zakończył się.
Na zakończenie chciałbym bardzo podziękować gościom, którzy do nas przyjechali, uczniom i uczennicom I LO, oraz wszystkim gościom, którzy przybyli by dowiedzieć się czegoś o tej pięknej dziedzinie nauki jaką jest Astronomia. Zachęcamy również do dalszego kontaktu i współpracy we wspieraniu nauki!
„Polscy Łowcy Burz” – http://lowcyburz.pl/
„Olsztyńskie Planetarium” – http://www.planetarium.olsztyn.pl/
„Park Astronomiczny we Fromborku” – http://www.frombork.edu.pl/
„Pracownia Komet i Meteorów” – http://pkim.org
„Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii” – http://stma.pl
stma, pkim, plb, polscy, lowcy, burz, siedlce, siedleckie, spotkanie, astronomiczne, astronomia, uph, uniwersytet, przyrodniczo, humanistyczny, wydział, nauk, ścisłych, olsztynskie, planetarium, park, astronomiczny, frombork, czelabińsk, meteoryt