Perseidy 2014
Czym są Perseidy?
Perseidy są jednym z najbardziej regularnych i spektakularnych rojów meteorowych, które możemy podziwiać w ciągu roku. Obserwujemy je w dniach od 17 lipca do 24 sierpnia. Natomiast samo maksimum wypada między 12 a 13 sierpnia. Radiant (miejsce z którego wylatują meteory) podczas ich aktywności przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei i Perseusza (stąd nazwa roju). Obserwowane są już od przynajmniej 2000 lat. Pierwsze informacje o nich napływały z dalekiego wschodu. Ludzie nazywali je „Łzami Świętego Wawrzyńca”, gdyż 10 sierpnia wypada data jego męczeńskiej śmierci.
Pochodzenie
Rój ten swoje istnienie zawdzięcza komecie 109P/Swift-Tuttle. Jest to kometa okresowa (133 lata) , odkryta w 1862 roku przez Lewisa Swifta i Horacego Parnella Tuttle’a.
Ale jak to się dzieje, że dzięki jednej komecie na niebie obserwujemy setki Perseidów każdego lata? Myślę, że świetnie zobrazuje nam to jedna z animacji:
Żółta kropka, to słońce natomiast to, dookoła porusza się kometa. Jak widzimy momencie zbliżania się do naszej najbliższej gwiazdy rozgrzewa się i gubi ogromne ilości materii, które poruszają się po orbicie podobnej do orbity komety. Materiał ten to właśnie nasze przyszłe meteory J
Jak obserwować?
Znajomi często widząc jakiś wolno poruszający się obiekt dzwonią do mnie i mówią, że chyba widzą te „meteory”. Niestety obserwacja tego typu zjawisk nie jest tak łatwa. Meteoroid w ziemską atmosferę wchodzi z ogromną prędkością od 18km/s do 60-70km/s. W przypadku Perseidów jest to prędkość 50-60km/s! Zjawisko takie najczęściej obserwujemy przez 1-2sekundy.
Na początku napisałem, że radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei i Perseusza. Nie oznacza to, że powinniśmy właśnie tam patrzeć. Wręcz przeciwnie, im dalej od radiantu tym zjawiska są dłuższe i piękniejsze dla oka.
Pamiętajmy, aby na obserwacje ciepło się ubrać. Mimo, że mamy lato to noce bywają naprawdę chłodne. Kilka koszulek, bluza, dwie pary spodni, zimowa czapeczka i może uda się wytrzymać przez całą noc! J
Nie zapominajmy również o komarach, coś na nie też się przyda.
Jak już wspominałem maksimum przypada między 12 a 13 sierpnia, jednak dni przed maksimum są również ciekawe. Zachęcam do obserwacji już od początku sierpnia, gdyż są to noce obfitujące w sporą ilość jasnych zjawisk.
Bądźmy cierpliwi…
Uprawianie astronomii nie jest łatwą sztuką. Wymaga od człowieka poświęcenia (nieprzespane noce) oraz sporej cierpliwości. Media często piszą, że przez godzinę zaobserwujemy ok 100 zjawisk. Nie jest to do końca prawdą. Aby naprawdę zobaczyć aż tyle meteorów, musielibyśmy wzrokiem ogarnąć całe niebo i leżeć miejscu tak ciemnym, jakiego w Polsce nie znajdziemy.
Chcesz przysłużyć się nauce?
Tego typu obserwacje, to nie tylko zachwycanie się pięknem nieba i zjawisk na nim widocznych. Możemy również przyczyniać się do rozwoju tej nauki!
Każdego roku na stronie http://imo.net obserwatorzy z całego świata wysyłają raporty ze swoich obserwacji na podstawie których tworzony jest wykres aktywności Perseidów. Nie jest to wcale takie trudne. Tak! Ty również możesz wspomóc naukę. O tym jak prowadzić obserwacje można przeczytać na stronie internetowej Pracowni Komet i Meteorów – http://www.pkim.org/?q=pl/node/420
W razie pytań lub chęci wspólnych obserwacji z miłośnikami astronomii zapraszam do kontaktu: stma.siedlce@gmail.com, oraz na nasz profil na Fb http://www.facebook.com/stma.siedlce
Perseidy, 2014, siedlce, stma, pkim, imo, obserwacje, niebo, sierpien